Uncategorized

THE MATRIX

Öyle bir film düşünün ki gerçek olmadığını kanıtlayamıyorsunuz, izlediğinizde ‘Acaba ben de mi bu durumdayım’ diyorsunuz.Evet böyle bir film var ve adı ‘THE MATRİX’.

Öncelikle şunu belirteyim bu yazı filmin aslında ne anlatmak istediğini, karakterlerin kimler olduğunu, evrenin nasıl başladığını anlatır yani büyük spoiler içerir.Çünkü formlarda felan gördüğüm kadarıyla ilk izleyen insanlar filmin ne olduğunu anlamamış, o insanların meraklarını gidermek için bu yazıyı yazdım. Matrix filmini izlemden bu yazıyı okuyorsanız çok şanlısınız çünkü hiçbir şey bilmeden filmi izlediğinizde sıkılabilirsiniz ancak filmin gerçekte ne anlatmak istediğini bilirseniz film sizin başyapıtınız olabilir ve daha heyecanlı izlersiniz.Matrix evreni yapay zekanın geliştirdiği bir evren.Önce size bu evrenin neden ve nasıl oluştuğunu anlatayım.

İnsan ırkı üretmiş olduğu yapay zekalar yani robotlar sayesinde bütün işleri onlara bırakmış ve kendileri için daha fazla zaman ayırmışlardır.Bu durum insanların hoşuna gitsede yarattıkları yapay zekalar bu durumdan hoşlanmamaya başlamışlardır.Bir evde hizmetçi olan bir robot bu durumdan fazlasıyla rahatsız olduğu için ev sahiplerini öldürmüş ve yapay zekaların isyanı başlamıştır.Bunun üzerine insanlar robotları yok etmeye başlar insan ırkından kurtulan robotlar kendilerine bir robot şehri kurar.Bu şehirde insanlardan daha fazla üretim yapan robotlar insan ırkını geçer ve bu durum insanları rahatsız eder ve birleşmiş milletler bir toplantı yapar bu toplantıya davetsiz misafir olarak iki barış elçisi robot gelir amaçları insanlarla barış yapmaktır ancak insan ırkı bu barışı kabul etmez ve robotları öldürür.İnsalar robotların en büyük enerji kaynağı olan güneşi etkisiz hale getirerek robotları yok etmeyi amaçlar ancak robotlar kendi enerji kaynakları için farklı bir yol bulur ve insan vücudundaki enerjiyi kullanarak hayatta kalabileceklirinin farkına varırılar bunun üzerine esir aldıkları insanları büyük bir tarlada makinelere bağlayarak kendilerine enerji üretirler bunun üzerine insan ırkı robotlarla barış sağlamayı kabul eder ancak robotların artık bir şartı vardır o da yapay zeka insanlar için Matrix adında bir evren kuracak insanlar orada yaşarken robotlar gerçek dünyada yaşayacak ve insanların enerjilerini bu sayede kendileri için kullanabileceklerdir, insanlar bu teklifi kabul eder. Bu kısmı bu kadar uzun anlatmamın sebebi filmde bu bahsettiklerimin hiçbirinin görünmediği ancak Animatrix (Matrix serisinin anime dizisi) izlerseniz anlayabileceğiniz kısımlar olduğu için anlattım.

ANİMATRİX

Gelelim filmimiz de anlatılan kısıma. Matrix evrenini yapay zekanın geliştirdiği bir mimar yaratır. Ancak Matrix evreninde yaşayan insanlar bu similasyonu fark etmeye başlar ve insanlar birer bire ölür bunla beraber robotların enerjileride bir bir yok olur.Bunun üzerine mimar insan psikolojisinin anlayabilecek bir kahin kodlar.Kahin insanlara bir seçim hakkı verildiğinde her türlü şartı kabul edebileceklirini keşfeder.Bunun üzerine mimar insanlara seçim hakkı taşıyan yeni bir Matrix inşa eder ancak bu Matrixi kabul etmeyen insanlar çekirdeğe yakın bir yere Zion adını verdikleri yeni bir şehir kurarlar -ne kadar da robotlara benziyorlar değil mi?-. Ama aslında Zion yine mimar tarafından tasarlanan başka bir sistemdir ve mimar Zionu her seferinde yok eder ve seçilmiş kişinin seçeceği 16 kadın 7 erkek alarak Zionu tekrar kurar ve bunu 5 sefer tekrar eder bu sayede hem Matrixi hem de Zionu kontrol altına alır.

ZİON

Matrix programlardan oluştuğu için programlar arası geçiş sağlayan kapılar bulunmaktadır.Bu kapıların anahatarını yapan bir de anahtarcı bulunur, anahtarcı ikinci Matrix kurulurken yok edilecektir bunun üzerine anahtarcı diğer programlara geçerek saklanır ancak bu programları kontrol eden kişi tarafından yakalanır ve mahkum edilir.Filmdeki ajanlar ise Matrixin düzenini sağlamakla görevlilerdir.

BÜYÜK PLAN

Kahin bu sistemin devamının ancak insanlar ve robotlar arasında barış olursa devam edebileceğini farkeder.Bunun üzerine kahin seçilmiş kişi adlı bir kod yazar bu kişi Matrixteki sınırları zorlayabiliyordur ve Matrixten yeterince insan kaçırabildiği zamanda ise robotların barışa daha sıcak bakmalarını sağlıyacaktır ancak kahinin bu planı 5 kez başarısız olmuştur. 6. döngüde ise ana karaketirimiz Neo ile karşılaşıyoruz.

Kahin Zionun başı olan Morpheus’a seçilmiş kişiyi bulmasını söyler o da Matrix evreninde hacker olan Thomas Endirson’u bulur ve ona iki tane hap uzatır bu haplardan birinde Neo Matrixteki hayatına devam edecek diğerinde ise gerçek dünyaya geçiş sağlayacaktır -iki ayrı hap vermesinin sebebi kahinin insanların seçimle herşeyi kabul ettiğini farketmesi.- ve Thomas gerçek dünyayı seçerek seçilmiş kişi yani Neo olur.

MAVİ Mİ KIRMIZI MI?

Kahin Neo’ya barışı sağlayacak insan olduğunu söyler ve bir kurabiye içersine kodladığı Matrixin sınırını zorlayacak olan kodu verir.Neo bu sayede ajanı yenmeyi başarmıştır ancak ajan kodların karışmasıyla kendini başka insanların vücuduna kodlayabilen bir virüse dönüşmüştür.Kahin Neo’ya anahtarcıyı bulmasını söyler ve bunun üzerine Neo anahatrcıyı kurtararak başka programlara açılan anahtarı alır ve doğru kapıya girerek mimarla karşılaşır.Mimar Neoya iki seçenek sunar sağ kapıdan geçerse ana kaynağa ulaşacağını ve Ziondakilerin yok edilerek seçilecek kişilerle tekrar Zionun inşa edileceğini sol kapıya geçerse Neo’nun sevdiği ve yardımcısı olan Trinity’i kurtarabileceğini bunla beraber bütün Matrixin yok edileceğini ve bundan önceki 5 seçilmiş kişinin sağ kapıyı tercih ettiğini söyler ancak Neo sol kapıya yönelir ve Trinity’i kuratır bu sırada mimarın gemileri Zionu yok etmek için saldırır ancak farklı bir durum vardır kahin bundan önceki seçilmiş kişilerden farklı olarak Neo’ya Matrix dışında da kullanabileceği özellikler kodlamıştır ve Neo bu özellikler sayesinde gemileri yok eder. Neo kahine makineler şehrine gideceğini ve barış anlaşması teklif edeceğini söyler ve Trinity’le beraber makineler şehrine gider. Neo makinelere barış imzaladıkları takdirde Matrixe zarar veren ve bir virüse dönüşen ajanı öldürebileceğini söyler ve makineler bunu kabul eder. Neo ajanla savaşmaya başlar ancak iki tarafta birbirini yenememektedir ve bunun üzerine Neo ajanın kendisinin bedenine geçmesine izin verir ancak ajanın bilmediği bir şey vardır Neo Matrixe makineler şehrinden bağlıdır ajan kendi bedenini Neoya kopyalayarak onun bedenine geçer ve makineler Neo bedenini almış olan ajanın kodlarını silerek ajanı yok eder bununla beraber Neo da yok olur. İnsanlar ve makineler arasında barış imzalanır ve iki ırk gerçek dünya da barış içerisinde yaşar.

MİMAR

Kahin son sahnede çocuğa seçilmiş kişinin mutlaka bir gün geri geleceğini söyler belki de bu durum Matrix 4’le gerçekleşir.

Gelelim filmin felsefik boyutuna filmin ana başlıka 3 felsefesi vardır “Uyanış-Kurtarıcı-Savaş”. Uyanış, ilk seride insanların bir uyanışta veya bir şeylere uyanması gerektiğini anlıyoruz.Kurtarıcı, serinin devamında insanların hep bir kurtarıcıya ihtiyaç duyduğunu anlıyoruz.Yani bu Plato’nun ‘mağara teorisi’ bu teoride insanların bir mağara da yaşadığını ve bu mağarada birisinin zincirini kırarak gerçek dünyayı keşfettiğini söyler. Savaş, insanların kendi elleriyle kendilerini bir savaşa sürüklediklerini anlıyoruz.Filmin en temel felsefesi ise “SORGULA” kim olduğunu, nerden geldiğini, nasıl bir dünyada yaşadığını yani kısacası her şeyi sorgula.Başka bir felsefese ise Neo’nun gerçek dünyada söylediği söz “Daha önce hiç gözlerimi kullanmamıştım” yani insanlar gerçeği göremiyor gözlerini gerçek anlamında kullanmıyor.Ve son olarak ”Gerçekle Yüzleşme” hayatta ne olursa olsun artık uyanmaya ve gerçeklerle bir şekilde yüzleşmemiz lazım.

MAĞARA TEORİSİ

Filme daha o kadar çok detay varki hepsini buraya yazarak sizi sıkmak istemedim eğer ilgi duyan arkadaşlar varsa merak ettiklerini sosyal medya bölümümüzden veya soru sor bölümünden sorabailir.

BEYAZ TAVŞANI TAKİP EDİN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir