Uncategorized

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

  Tanımadığın birisini anlamak, dinlemek, saatlerce tanımadığın birinin yüzüne, ellerine bakmak, onun duygularına, güçlü yanlarına, zayıflıklarına, hayata bakış açısına tanık olmak ve ağır ağır kendini sevginin sıcak kollarına bırakmak.

   2019 yılının en iyilerinden olan The Lighthouse filmde 2 erkeğin bir araya gelişiyle iktidar ve güç mücadelesini izlemiştik. Lanetler okunmuş, mastürbasyonlar yapılmış, 2 erkek arasında ki toksik sahip olma savaşını görmüştük.  Aynı yıl içerisinde çıkmış Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi filminde ise 2 kadının bir araya gelişiyle sanırım güzelliğe dair ne varsa görüyoruz.

     Bir kadın ressam(Marianne) ve bir prenses(Héloïse) arasındaki filizlenen aşka misafir oluyoruz. Filmin başından itibaren  bu aşkın hüzünlü bir tarafının olacağı yönetmen tarafından bize gösterilmiş olsa da sevginin içerisinde barındırdığı sadeliğe, renklere ve diyaloglarla yaratılan harika anlara kendimizi kaptırıyoruz.

Cehennemde hapis kalmış iki aşık ve bir hizmetçinin 5 gün içerisinde hayatlarında neler yaşabileceğini görüyoruz. Bir tarafta bir aşk filizlenirken diğer tarafta istenmeyen bir hamilelik söz konusu ve bunlar olurken karakterlerimizin hepsi birbiriyle arkadaş oluyor. Céline Sciamma’ın hem bir tutku hem de bir arkadaşlık hikayesini böylesine bir ustalıkla, kendinden emin fırça darbeleriyle bir tablo haline getirmesi takdire şayan. 

  Klasik mitoloji’de geçen bir aşk hikayesi olan Orpheus ve Eurydike’ın hikayesinin bir yansımasını görüyoruz. “Eurydike ve Orpheus birbirlerini sevip evlenirler ama kısa bir süre sonra Eurydike yılan sokmasından dolayı ölür. Orpheus çalgısını alır ve Yer altı Diyarına, Tanrı Hades’in huzuruna gider. Hades’ten sevgilisini geri ister, Çalgının büyüsüne kapılan Hades tek bir şartla kabul eder. Orpheus mağaradan çıkana kadar arkasına dönüp Eurydike’a bakmayacaktır. Yürümeye başlarlar ve mağaranın sonuna gelindiğinde Orpheus merakına yenik düşerek gerçekten sevgilisinin arkasında olup olmadığına bakar. Eurydike oradadır ama Orpheus arkasını döndüğünde gölgelere karışır ve geriye Hades’in yanına döner. Orpheus elindeki tek şansı kaybetmiştir. “ Filmi izleyenler hangi sahnelerden bahsettiğimi anlayacaktır.

Alev Almış Bir Kızın Portresi, çok iyi bir tabloya saatlerce bakmışsınız hissini veriyor ki film boyunca birden fazla harika tabloya tanık oluyorsunuz.Bazı sözleri duymak, bazı zorlukları aşmak, bazı hislerin karşılığını bulmak insanın göğsünde bir ferahlık hissi yaratır, bu film bittiğinde bende aynı şekilde hissediyordum. Her anıyla, yaratılan her kadrajıyla dolu dolu sinema zevki sunarken, son kısmıyla muhteşem bir final yapıyor. Bir şaheser diyebileceğimiz Alev Almış Bir Kızın Portresi, 2019 yılının en iyi filmlerinden biri oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir